• Yangın Söndürme Boru Tesisatı

Yangın Söndürme Boru Tesisatı

Yangın Söndürme Boru Tesisatı amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, bina içinde itfaiye su alma hattı ve yangın dolapları tesis edilir. Tesisatın amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, bina içinde itfaiye su alma hattı ve yangın dolapları tesis edilir.

İtfaiye su alma hattı; yangın ile mücadelede, itfaiye personeli ve eğitilmiş personel tarafından kullanılmak üzere tesis edilir. İtfaiye su alma hattı tesisinde aşağıda belirtilen şartlara uyulur:

Yüksek binalar ile kat alanı 1000 m2 den fazla olan alışveriş merkezlerinde, otoparklarda ve benzeri yerlerde ıslak veya kuru sabit boru sistemi üzerinde, itfaiye personelinin ve eğitilmiş personelin kullanımına imkan sağlayan bağlantı ağızları bırakılması veya bu bağlantı ağızlarının kaçış merdiveni veya yangın güvenlik holü gibi korunmuş mekanlarda olması şarttır. Bir boyutu 60 m’yi geçen katlarda yangın dolabı ve itfaiye su alma ağzı yapılması gerekir.
Herhangi bir noktadan su alma ağzına olan mesafe 60 m’den fazla olamaz.
Sabit boru tesisatı üzerinde bulunan bütün hortum bağlantıları, itfaiyenin kullandığı normlarda storz tip 50 mm veya 65 mm çapında olur.
Bağlantı ağızlarının, binanın yağmurlama ve yangın dolapları sistemine suyu sağlayan sabit boru tesisatında bırakılması halinde, bu bağlantıların ana kolonlar üzerinden doğrudan yapılması gerekir.

Sabit boru tesisatı sistem tasarımı 5 türlü yapılabilir.

  1. Islak sabit boru sistemi: Bu sistemde su kaynağı ile sistem arasındaki vana açık olup, devrede her an basınçlı su bulunmaktadır. Şayet sistem sprinkler olarak tasarlanmış ise uyan sıcaklığında sprinklerin açılması ile su püskürtme yapılacaktır. Yangın sisteminin kapatma, besleme vanası yardımı ile olacaktır.
  2. Otomatik beslenen sabit boru sistemi: Bu sistem tasarımında normal halde donma tehlikesine karşı borular hava ile doldurulur. Vana açıldığında veya sprinkler uyarı sıcaklığında açılırsa boru devresindeki hava basıncı düşerek sistem otomatik olarak su ile beslenir.
  3. El ile çalışan sabit boru sistemi: Bu sistemde her yangın hortum dolabında bulunan el ile kumandalı bir şalterin açılması ile suyun devreye girmesi sağlanır.
  4. Kuru sabit boru sistemi: Bu sistemde devrede su yoktur. Islak boru sistemine yardımcı tesisattır. İtfaiye teşkilatı tarafından yapılan bağlantı İle su sağlanır.
  5. Kendiliğinden kapanan tekrarlamalı söndürme sistemi: Yanmaz kablolu ve dedektörlü algılama yolu ile çalışır. Yangın söndüğünde otomatik olarak kapanır. Tasarım müzeler, arşivler, değerli eşya depoları ve endüstriyel tesisler için yapılacaktır.

Sabit boru tesisatı itfaiye ve eğitilmiş personelin kullanımına olanak sağlayan her katta bağlantı ağızları bırakılmalı ve bu bağlantı ağızlan yangın merdiveni veya yangın güvenlik hacmi gibi korunmuş mekanlar da olmalıdır.
Sabit boru tesisatı bina dışına çıkarılacak ve itfaiye bağlantı ağzı olacaktır.

Yangın Söndürme Boru Tesisatı, Yangın Söndürme Tesisatı Projesi kapsamında proje ve uygulama hizmetini REF Enerji’den alabilirsiniz.

2017-08-25T11:01:03+00:00